Ny forskning fra Den Europæiske Rumagentur ESA viser, at menneskeurin kan bruges til fremstilling af betonmasse på Månen, hvilket kan lette byggeprocessen betydeligt.

Urin fra astronauter kan lægge byggestenene for den første månebase

Foto: Maud Lervik/POLFOTO
Foto: Maud Lervik/POLFOTO
Lyt til artiklen

Der har ikke været mennesker på Månen siden Apollo 17- missionen i 1972, men flere rumagenturer og private virksomheder har visioner om igen at sende mennesker til vores golde nabo med intentionen om at bygge permanente baser.

En af de største udfordringer ved en månebase ligger i at designe byggematerialer, som kræver mindst muligt af den sparsomme lagerkapacitet på rumfartøjerne. Men europæiske rumforskere har netop gjort et stort fund, der kan vise sig at lette processen betydeligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her