Tech-giganterne lever af, at de ikke har noget ansvar for det indhold, de sender ud. Det skal stoppe nu, siger det amerikanske justitsministerium.

Trump vil tage omstridt beskyttelse fra techfirmaer

  Den amerikanske præsident skriver på sin telefon under en forhandling om genåbning af små virksomheder. Lidt senere dukkede et tweet op fra hans profil.  Foto: Leah Millis/Ritzau Scanpix
Den amerikanske præsident skriver på sin telefon under en forhandling om genåbning af små virksomheder. Lidt senere dukkede et tweet op fra hans profil. Foto: Leah Millis/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den amerikanske justitsminister har offentliggjort skitsen til et frontalt angreb på Facebook, Google, Twitter og andre tech-giganter, som i dag er fritaget for ansvar for, hvad der liger på deres platforme. Immuniteten er grundlaget for, at tech-giganterne kan tjene milliarder af dollar uden at bekymre sig om, hvilken skade de kan gøre. Men det skal være slut.

»Når det gælder befolkningens sikkerhed, skal regeringen handle på vegne af samfundet som helhed. Retshåndhævelsen kan ikke uddelegere vores pligt til at beskytte det amerikanske folk til en profitsøgende private virksomheder«, forklarer justitsminister William Barr i en pressemeddelelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her