Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Overvej et øjeblik, hvorfor Google og Facebook tjener så styrtende mange penge på annoncer. Svaret er, at de virker og ændrer vores adfærd og bevidsthed, siger forsker.

Forsker: Digitale reklamer er langt mere skadelige, end vi tror

Foto: Mads Nissen
Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Teknologien gør rigtig meget godt for os, og den kan gøre endnu mere.

Men som den har udviklet sig over de seneste årtier, har vi betalt de gratis tjenester som Google og Facebook med noget af det mest værdifulde vi har: vores tid, opmærksomhed og selvbestemmelse, siger Jan Trzaskowski, professor på CBS, der netop har udgivet en bog med den sarkastistiske titel: ’Your Privacy Is Important To U$’ – en besked, der dagligt popper op fra tjenester, der ofte mener det modsatte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her