Annonce
Signatur 19. jan. 2012 KL. 00.01

Jamen, danskerne er jo bare borgerlige!

Det er svært, men ikke umuligt at føre socialdemokratisk reformpolitik.

Der rystes i denne tid på hovedet ad en socialdemokratisk statsminister, som ikke kan holde sine løfter.

Millionærskat, lovede hun. Efterlønnen skulle bevares. Der skulle indføres skat på finansielle transaktioner. Velfærdsudgifterne skulle op. Etc. etc. etc.

Men hvad fik vi ifølge kritikerne? Løftebrud! Løftebrud! Løftebrud!

De, der holder mest regnskab med løftebruddene og fraværet af socialdemokratisme, er pudsigt nok skribenter fra Cepos & omegn og borgerlige politikere, som ellers ikke drømmer i røde farver.

LÆS OGSÅKommentatorer: 100 dage med oprydning og løftebrud

I forgårs udtalte Peter Christensen fra Venstre, at det »er endnu et løftebrud af en enorm størrelse«, når Thorning skærer 1,6 mia. kr. mere i det offentlige forbrug end Løkke. Med andre ord: Det er et problem, at regeringen er mere økonomisk ansvarlig end VKO? Den lader vi lige stå et øjeblik.

Krisen spiller naturligvis ind, men hovedforklaringen på fraværet af socialdemokratisk politik i 2012 er banal: Danskerne er borgerlige. Og de stemmer borgerligt. Som de næsten altid har gjort.

Ved valget i september fik venstrefløjen i ordets bredeste betydning – S, SF og EL – langt under halvdelen af stemmerne. Sammen med det borgerlige parti Radikale Venstre havde man flertallet i fem minutters tid. Nu er det væk.

LÆS OGSÅVilly Søvndal erkender ansvar for løftebrud

I disse dage er det borgerlige forspring øget og stort – 55 procent af danskerne stemmer til højre for de radikale. På intet tidspunkt i nyere tid har de røde været bare i nærheden af at have flertal i en meningsmåling. Det er der intet nyt i. Faktisk er det snart fyrre år siden, der har været rødt flertal.

Ja, helt siden tirsdag 4. december 1973, da en specialarbejder ved navn Anker Jørgensen gik til sit første folketingsvalg som statsministerkandidat, har borgerlige partier haft flertallet bag sig. Der har kun været flertal til venstre to gange i Danmark – i 1966-67 og 1971-73.

Men er det ikke sådan overalt i Europa? Næ. Frankrig, Storbritannien, Portugal, Spanien, Tyskland, Italien har haft mange socialist- og Labourledere i spidsen inden for de seneste 70 år, som har siddet på komfortable flertal.

For nylig skrev den herboende svenske forsker Ann-Sophie Dahl en bog, ’Matadorlandet – det borgerlige Danmark’, om det fascinerende folk i Norden, der i dag og historisk har været markant mere borgerlige i deres holdninger end f.eks. svenskerne.

Forklaringen på fraværet af socialdemokratisk politik i 2012 er banal: Danskerne er borgerlige. Og de stemmer borgerligt. Som de næsten altid har gjort

Per Michael Jespersen

Konsekvensen er pudsig: For når Cepos & omegn raser mod ’den socialdemokratiske danske velfærdsmodel’ og mod alt det der socialdemokratiske beton, så tordner de altså mod en samfundsmodel, der er bygget op under solide borgerlige flertal i parlamentet og i befolkningen.

Undskyld, men det er da imponerende, at det så alligevel er lykkedes socialdemokrater at få så stor indflydelse på samfundsudviklingen – og på eftertidens vurdering af den – at man i dag ligefrem taler om en ’socialdemokratisk velfærdsmodel’, ikke?

Tænk at bygge en universel, skattefinansieret, lighedsorienteret samfundsmodel op – på trods! Når socialdemokratiske politikere historisk har haft held til at præge samfundsudviklingen, skyldes det ikke mindst evnen og modet til at argumentere stærkt og overbevisende over for modstandere i den borgerlige lejr.

Kort sagt: en selvtillid i forhold til at udfordre det borgerlige Danmark og tingenes tilstand. At turde argumentere i stiv modvind.

Mere af det i de kommende år, tak! For efter ti år med en forandringsangst stopregering (VKO-stop for indvandring, skat, velfærd, reformer) skriger velfærdssamfundet på reformer og en gennemgribende omkalfatring af samfundsøkonomien i en grøn, bæredygtig retning.

Men her er kerneproblemet: Kan og tør Socialdemokraterne anno 2012 stå i spidsen for reformer og forandring? Er bevægelsens historiske kamplyst intakt? F.eks. i principielle sager, hvor man risikerer at udfordre vælgere og borgerlige dogmer, som med betalingsringen?

LÆS OGSÅThorning fortryder isolation i sort tårn

Hmmm ... Desværre afslørede 00’erne en vis træthed og afmatning, når det gjaldt den politiske agitation.

Her førte socialdemokrater politik efter devisen ’Bjarne fra Herlev, som vi tabte til VKO i 2001, skal hjem’, og man havde mere blikket stift rettet mod, hvor den offentlige – borgerlige – mening var flyttet hen end på selv at flytte den på områder som boligskat, værdipolitik mv.

Det er dét, og ikke løftebrud, der er Socialdemokraternes egentlige problem i disse år: frygten for at agitere i modvind.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
24. maj. KL. 00.01
Krise. OECD forudser at Danmark vil få den fjerdesvageste vækst blandt de vestlige lande i de kommende år på blot 1,4 procent. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)

Det store midterparti lever i en boble

Danske politikere kæmper den sidste krig - modsat resten af verden.

23. maj. KL. 10.38
Kritik. »Jeg har fem venner eller sådan noget. Jeg behøver ikke Facebook for at være i kontakt med dem«, siger Knud Romer. - Foto: ASTRID DALUM (arkiv)

Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet

Drop Facebook omgående, lyder opfordringen fra forfatter.

24. maj. KL. 10.25

Det er ikke synd for mig

Hvis det ikke var for den anonyme sæd, havde jeg måske ikke været her i dag.

24. maj. KL. 15.31
Debat. Det er ikke tilstrækkeligt at pege fingre i aftenens DM-semifinale i disciplinen Debat. Pointerne skal også serveres levende og troværdigt. - Foto: JENS DRESLING

Unge debattører dyster på skarpe holdninger

I aften afvikles første semifinale i DM i Debat.

23. maj. KL. 00.01
Pension. ATP og arbejdsmarkedspensionerne investeres i dag overordnet set efter ét styrende princip: rå kapitalisme. - Foto: Thomas Borberg

Pensionsmilliarder viser vej ud af krisen

Hvorfor investerer vi ikke danske lønmodtageres pension i ... danske lønmodtagere?

22. maj. KL. 13.02

Ekstra Bladets sexkøbsannoncer bør forbydes ved lov

Ekstra Bladet bliver statspolitisk blåstemplet ved at modtage 10 mio. kr. årligt i...

22. maj. KL. 08.45
Anklage. Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen er blevet angrebet for at blande sine personlige interesser ind i sit arbejde, da hun medvirkede i en tv-dokumentar om sin egen ulykkelige barndom. - Foto: EHRBAHN JACOB

Pinligt angreb mod Zornig

Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.

21. maj. KL. 10.34
Togtiggeri. På en almindelig dag er det nu mere reglen end undtagelsen, at folk på S-togene mellem Nørreport og Sydhavnen bliver afbrudt af tiggere, skriver debattør. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Tiggerne i S-togene provokerer mig

Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.

19. maj. KL. 18.55
Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej

Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

25. maj. KL. 00.01 Et nummer for stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning