Netpirater er blevet bedre til at sløre deres spor

Forskud. Der er næsten en måned til, man kan købe von Triers  katastrofefilm  'Melancholia' på dvd, men den ligger allerede nu på nettet. Hvem der har lagt kopien ud, er umuligt at opklare.
Forskud. Der er næsten en måned til, man kan købe von Triers katastrofefilm 'Melancholia' på dvd, men den ligger allerede nu på nettet. Hvem der har lagt kopien ud, er umuligt at opklare.
Lyt til artiklen

Om knap en måned udkommer Lars von Triers nyeste film 'Melancholia' på dvd, men den »smukke film om Jordens undergang« har allerede været vist på tusinder af computere overalt i Danmark. LÆS OGSÅNetpirater ønsker at overholde loven Allerede for ni dage siden kom en piratkopieret version ud på fildelingssiden nxtgn.org, og et døgn senere var der 1.562 brugere, der delte filen.
Umuligt at spore pirater
Den slags holder RettighedsAlliancen øje med. Indtil maj i år var de kendt som Antipiratgruppen, og de er løbet ind i lidt af et problem: Piraterne, der lægger film som 'Melancholia' ud, er umulige at spore. De benytter sig af såkaldte VPN-forbindelser, så ingen kan finde dem. »Det er overordentlig vanskeligt, for ikke at sige umuligt, at spore de personer, der står bag«, siger Maria Fredenslund, leder af RettighedsAlliancen.

»Det er et kæmpe problem«, siger hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her