Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Rygterne svirrer i Silicon Valley og Hollywood: Vil Apple købe Netflix?

Apples topchef, Tim Cook, har aldrig lagt skjul på, at Apple gerne vil være en stor del af, hvordan vi ser tv og film. Nu overvejer markedsanalytikere og topchefer hos Hollywood-studierne, hvad der sker, hvis Apple køber Netflix Foto: AP Photo/Marcio José Sanchez
Apples topchef, Tim Cook, har aldrig lagt skjul på, at Apple gerne vil være en stor del af, hvordan vi ser tv og film. Nu overvejer markedsanalytikere og topchefer hos Hollywood-studierne, hvad der sker, hvis Apple køber Netflix Foto: AP Photo/Marcio José Sanchez
Lyt til artiklen

Det ville være en af de største handler i tech-verdenen, hvis den blev til noget. Og den ville i givet fald kunne få store konsekvenser for alle Netflix-abonnenter på verdensplan. Både markedsanalytikere og cheferne i Hollywoods store studier taler nu om, at der er en vis sandsynlighed for, at Apple køber Netflix.

Vil slippe for skat

En højt placeret kilde hos et af Hollywoods allerstørste studier siger under betingelse af anonymitet til Politiken, at der i ledelsen diskuteres åbent om et Apple-opkøb af Netflix i en nær fremtid. Studierne lægger lige nu strategiske planer for, hvordan de skal reagere, hvis det sker.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her