Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 10. mar. 2011 KL. 11.01

Støttekomité: Nødvendig Lama-beslutning

Halvleder. Dalai Lama offentliggjorde i dag sin beslutning om at trække sig som tibetanernes politiske leder. Han forbliver som åndelig leder. - Foto: Finn Frandsen (arkiv)

Halvleder. Dalai Lama offentliggjorde i dag sin beslutning om at trække sig som tibetanernes politiske leder. Han forbliver som åndelig leder. - Foto: Finn Frandsen (arkiv)

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dalai Lamas beslutning om at stoppe som politisk leder er et logisk skridt mod demokrati, siger støttekomité.

I Støttekomiteen for Tibet i Danmark ser man Dalai Lamas beslutning om at forlade posten som leder af landets eksilregering som et helt naturligt skridt i retning mod demokrati i landet.

- Vi vidste godt, at det var på vej. Det er en nødvendig udvikling, fordi befolkningen er i gang med at gennemgå en demokratiseringsproces. Så indtil nu er han først og fremmest blevet som leder for folket skyld, siger formand Anders Højmark.

Og det er ikke entydigt, om beslutningen om at stoppe som politisk leder er en fordel eller ulempe for det tibetanske folk, vurderer Anders Højmark.

- Det fremmer en demokratisk tankegang hos tibetanerne, når de nu selv skal til at træffe et valg. Derimod kan det være et problem, fordi det kommer til at skabe endnu mere uro, netop fordi de ikke bare kan lytte til hans råd, siger Anders Højmark.

Ifølge nyhedsbureauet AFP har den 75-årige vinder af Nobels fredspris længe talt om at træde tilbage fra rollen som politisk leder, der først og fremmest er ceremoniel.

Mens Dalai Lama vil forlade posten som politisk leder, vil han derimod forsat være åndeligt overhoved for tibetanerne - en rolle, der ifølge iagttagere er langt vigtigere.

Dalai Lamas afgang som politisk leder skal først godkendes af det tibetanske eksilparlament, der sidder i Indien - og her er der ikke blot tale om en formalitet.

Den tibetanske eksilpremierminister, Samdhong Rinpoche, har nemlig reageret på meddelelsen ved at sige, at det ikke er sikkert, at det tibetanske parlament vil godkende, at Dalai Lama træder tilbage.

Dalai Lamas bekendtgør sin afgang, kort før eksiltibetanerne skal vælge en ny premierminister. Der er tre udfordrere på valg senere i denne måned, og ingen af dem er munke.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe