Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Politiken.dk's særlige danmarkskort runder 2.400 cykeltyverier
TYVERIER. Trods låse og omtanke fra ejernes side hærger cykeltyvene løs. - Foto: JENS DRESLING
Indberetninger fra politiken.dk-læsere tegner et billede af cykeltyvenes hærgen.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Politiken.dk's læsere har bidraget til et danmarkskort over cykeltyverierne.
Omkring 2.400 cykeltyverier er tastet ind med beskrivelser af de jernheste, der er fraranet deres ejere.
Lidt over 35 procent af de stjålne cykler er af den klassiske model, skarpt forfulgt af de moderne såkaldte citybikes, som udgør 31 procent af de cykler, læserne har mistet.
Tallene afslører også, at cykler, der er mindre end to år gamle, især er tyvetækkelige. Knap 45 procent af de stjålne cykler er ganske nye. Hver fjerde er købet inden for seks måneder før tyveriet, fremgår det.
SE KORTCykeltyverier i Danmark
Politiken.dk's læsere afslører samtidig, at tyvene slår til trods alskens sikkerhedsforanstaltninger og forsigtighed.
»Efterladt et døgn på grund af dårligt vejr. Bevidst sat midt på pladsen, da jeg tænkte, at en lys, åben plads må være utiltrækkende for tyveknægte. Det var det ikke«, skriver en læser, hvis hvide Viva-cykel forsvandt i november.
SKRIV Meld cykeltyveriet til Politiken
CYKELTYVERIER I TAL
Kilde: Forsikring og Pension samt Danmarks Statistik
»Den stod låst på gaden lige ved min hoveddør. Det var den ene gang, hvor jeg ikke fik den stillet i gården«, noterer en anden, der mistede sin solide, sorte Pilen-cykel.
Stortyve hærger i baggårde
Andre beretter, at deres cykler forsvandt under 'støvsugningsaktioner', hvor tyvene tømmer en hel baggård eller en fyldt cykelparkering for attraktive cykler.
»Låst med godkendt lås. Stjålet sammen med en lang række andre cykler fra låst baggård«, skriver den nu tidligere ejere af en sort citybike.
LÆS OGSÅNu er de landskendte cykeltyve blevet tiltalt
En anden efterlod sin grønne, klassiske cykel ved Hovedbanegården i et par timer og opdagede, at den var væk, da vedkommende kom tilbage.
»Det samme var sket for flere andre, som jeg faldt i snak med fordi vi alle gik rundt og ledte«, skriver politiken.dk-læseren.
Sådan er fordelingen af de cykeltyper, læserne har fået stjålet.
Tyverierne kan foregå hurtigt og diskret i bymiljøerne, afslører en af læserne, hvis cykel forsvandt, da vedkommende kortvarigt var på indkøb.
»Låst med almindelig lås og kæde til cykelstativ. Fem minutter i Magasin og så var den væk«, skriver læseren, der mistede en blå Avenue-citybike.
LÆS ARTIKELCyklister til tyven: Fuck dig, skaf dig din egen cykel!
Flere har set varevogne køre væk med deres cykler.
»Min cykel blev løftet ind i en hvid varevogn, mens jeg så på det. Jeg var for langt væk til at kunne stoppe dem«, mener en læser.
LÆS OGSÅ199 cykeltyverier om dagen er ikke nok til at få Bødskov på banen
»En varevogn med presenning kørte frem og holdt ved lyskurven. En mand steg ud og snuppede en cykel, smed den op under presenningen ind mod fortovet - hoppede ind igen og væk var mand og cykel«, skriver en anden.
Stor vrede blandt ofrene
Holdningen til fænomenet skinner igennem fra den læser, der engang var den lykkelige ejer af en sort mountainbike, der var låst med både en forsikringsgodkendt lås og en wirelås.
LÆS OGSÅCyklistforbund: »Det er meningsløst at henvende sig til politiet«
Vedkommende konkluderer: »Alle cykeltyve burde dø en langsom og lidelsesfuld død. Jeg vil gerne stå for det«.
»Cykeltyve, der stjæler cykler med barnesæder, bør klynges op«, finder en anden.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Rejsekortet er på kant med loven
Kortet, som de næste måneder erstatter klippekort flere stedet i landet, tvinger kunder til at rejse op mod 100 kilometer for at komme ud af aftalen.
Seks busser i Slagelse sat i brand
Fire busser er brændt, og to er kraftigt brandskadet i den sjællandske by. Branden menes at være påsat.
Hjemløsetallet stiger fra 5.000 til 6.000
Ekstrem hedebølge i Indien: Mindst 84 personer er døde
Temperaturen når over 50 grader de kommende dage, vurderer Indisk Meteorologisk Institut.
Foto: Hus sat til salg for svimlende 1,1 milliard kroner
Bakken er en 'up yours' til Dansk Folkeparti
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Lægerne skal nok blive hørt, forsikrer sundhedsministeren.
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
Fyns Politi anholder tre teenagere for brutalt gaderøveri
59-årig mand er stadig i livsfare efter voldsomt gaderøveri i Odense.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning