Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Læge: Overrabineren lyver om omskæringer
Forsvar. »Undskyld, men jeg har altså garanteret gået længere tid til praktik omkring at lære at omskære, end nogen læger her i Danmark har gjort det«, siger overrabiner Bent Lexner. - Foto: HOLM MAGNUS (arkiv)
Rigshospitalet har fået adskillige omskårne drenge indbragt, siger tidligere klinikchef.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det er ikke sandt, når overrabineren Bent Lexner siger, at der aldrig har været komplikationer ved at omskære drenge.
Det siger tidligere klinikchef ved Rigshospitalet Preben Kirkegaard til TV-avisen.
Han har set adskillige eksempler, hvor drenge er blevet indbragt efter at være blevet omskåret.
»Han lyver, hvis han siger, at det aldrig er sket«, siger Preben Kirkegaard til TV-avisen.
»Jeg har da set eksempler på noget, der ikke er gået, som det skulle. Også fra hans hånd«.
»Det er børnemishandling«, siger han.
Skifter mening
Sagen om omskæringer er blusset op, efter at en domstol i Köln har udstedt forbud mod omskæring af mindreårige drenge.
Det har fået flere til tasterne, blandt andre journalist og forfatter Kjeld Koplev, der selv er omskåret og er modstander af handlingen.
Overrabiner Bent Lexner sagde tidligere i dag i Politiken, at han har omskåret omkring 1.000 drengebørn, og at ingen af dem har oplevet komplikationer.
LÆS OGSÅ Ny dansk forskning: Omskæring af drenge kan have alvorlige følger
Preben Kirkegaard fremviser i tv-indslaget billeder af en penis, hvor omskæringen ifølge ham er gået galt, og det får Bent Lexner til at vende rundt på en tallerken.
»Det er faktisk rigtigt, at der har været en situation, hvor et forældrepar henvendte sig, som jeg kender til, til Rigshospitalet, og Preben Kirkegaard var åbenbart vagt på det tidspunkt, og det jeg mest husker fra den sag, det var, at forældrene var fuldstændig chokerede over den behandling, de havde fået af den læge, som altså nu har nogle meninger omkring sagen«, siger Bent Lexner til TV-avisen.
Han uddyber:
»De var chokerede over hans holdninger. Han rev bandagen af, og jeg har set billederne for en del år siden. Jeg kan godt forstå, at de kan virke måske dramatiske«.
»Men jeg vil bare gerne gøre lægen opmærksom på, at sådan ser en omskærelse ud. Helt naturlig. Uden problemer«.
Kørte i bil ved interview
Bent Lexner beklager, at han ikke omtalte eksemplet, da han til en journalist sagde, at han aldrig har oplevet komplikationer.
»Jeg vil gerne konstatere, at det er rigtigt, og at jeg beklager, at jeg ikke gjorde opmærksom på på det tidspunkt, hvor jeg blev interviewet i en bil, at jeg burde have sagt, at der har været et eksempel, som jeg kendte til på Rigshospitalet.
»Men jeg vil gerne sige, at det endte med, at årsagen til, at der var problemer, var en virus. Der er ingen, der har forstand på omskæringer, som vil påstå, at jeg har ødelagt noget som helt. Det er en urimelig påstand, som kun har noget med holdninger at gøre«, siger Bent Lexner til TV-avisen.
Lang erfaring med snit
Kjeld Koplev, der er journalist og forfatter, skrev et indlæg i debatten oven på en Politiken-leder, der forsvarede omskæring med henvisning til religionsfriheden.
Kjeld Koplev er selv omskåret og mener, at det er tortur og skamfering at omskære drenge. Kjeld Koplev mener, at det bør forbydes at omskære mindreårige, men det mener Bent Lexner vil få landets jøder til at forlade Danmark.
LÆS MEREForfatter om omskæring: Danskerne er hyklere
Han forstår ikke, at rabinere uden lægelig baggrund har lov til at omskære drenge.
Til det siger Bent Lexner:
»Undskyld, men jeg har altså garanteret gået længere tid til praktik omkring at lære at omskære, end nogen læger her i Danmark har gjort det. I to år har jeg gået flere gange om ugen i praktik, har lært de medicinske regler, har lært, hvordan man skulle gøre, hvordan man skulle forholde sig til smerte, hvordan man skulle forholde sig til bandagering og alt muligt, så lad være med at komme med den slags påstande. Og jeg har iøvrigt omskåret flere børn end de fleste af de læger, som udtaler sig om denne her sag«, siger Bent Lexner ifølge TV-avisen.
Tal fra patientforeningen viser, at der i perioden fra 1996 til 2012 har været 65 anmeldelser om patientskader i forbindelse med omskæring. Der er her tale om både rituelle og ikke-rituelle omskæringer.
Se også
Rejsekortet er på kant med loven
Kortet, som de næste måneder erstatter klippekort flere stedet i landet, tvinger kunder til at rejse op mod 100 kilometer for at komme ud af aftalen.
Hjemløsetallet stiger fra 5.000 til 6.000
Ekstrem hedebølge i Indien: Mindst 84 personer er døde
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Lægerne skal nok blive hørt, forsikrer sundhedsministeren.
Verden i billeder: Sociale superstjerner og en 98-årig basketballfan
Se døgnets bedste fotos fra nyhedsbureauet AP.
Fyns Politi anholder tre teenagere for brutalt gaderøveri
59-årig mand er stadig i livsfare efter voldsomt gaderøveri i Odense.
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
En kvinde, der har været død i tre år, bliver brugt i fupreklamer på Facebook.
Løkke: Vi har skiftet standpunkt - men ikke holdning
Frankrigs højrefløj hvæsser knivene forud for anti-homo-protester
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning