Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 1. okt. 2009 KL. 10.28

S: Gade kan blive nødt til at gå af

Hvis det viser sig, at Forsvarsministeriet var vidende om, at en ansat i forsvaret havde oversat jægerbog til arabisk, må Søren Gade gå af, siger S.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

At en ansat i selve forsvaret står bag arabiskoversættelsen af Thomas Rathsacks bog 'Jæger - i krig med eliten' kan føre til forsvarsministerens afgang.

Det mener Socialdemokraterne, fordi forsvarsminister Søren Gade (V) i sine udtalelser blankt har afvist, at oversættelsen skulle stamme fra en ansat i forsvaret.

Gade gik i torsdags sidste uge selv ud i offentligheden og sagde, at der nu fandtes en oversættelse af bogen på arabisk.

LÆS OGSÅ Forsvaret stod bag arabisk jægerbog

Minister lagde hoved på blokken
Socialdemokraternes forsvarsordfører erklærer sig i chok.

»Det her er alvorligt. Det var det, vi alle havde troet, ikke kunne lade sig gøre. Ministeren har været ude og lægge hovedet på blokken og sige det ikke kunne lade sig gøre«, siger forsvarsordfører John Dyrby Paulsen (S).

Han henviser til DR 2s liveshow med Clement Kjærsgaard, hvor ministeren sagde, at hvis det var en ansat i forsvaret, der havde oversat teksten, så var han 'helt ude på planken'.

»Hvis det er rigtigt, er det rigtig slemt. I yderste konsekvens bliver ministeren nødt til at gå. Så slemt er det«, tilføjer John Dyrby Pausen.

En fabrikkeret løgn
Socialdemokraternes ordfører mener især, at ministerens eget ord understreger sagens alvor.

»Jeg så ministeren hos Clement 'gå planken ud'. Det tæller også. Sådan noget går man ikke ud med, med mindre man er sikker.

Det er jo i virkeligheden en løgn der er fabrikeret«, siger socialdemokraten, der ser frem til en redegørelse i Forsvarsministeriet i dag klokken 11.

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe