Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Få styr på din tween med ny selvhjælpsbog
Forbrug. Når forfatterne skal opliste 10 ting, som tweens siger, de har lyst til, er det f.eks. »at gøre, lige hvad de har lyst til ...«; »at have alt det fede nye gear, som alle andre i klassen har«; eller »at skifte mobilen ud hver anden måned med den sidste nye model«. - Foto: THOMAS BORBERG
Stilen i 'Tweens' minder dog mere om ungdoms-tv end om lærd pædagogikbog.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
TV Kinesiske studerende laver fremtidens bud på en blindestok
TV Hvorfor abonnement på politiken.dk
TV Oklahoma-familier vender tilbage til ruinerne
TV Uroligheder i Stockholm: Brændende biler og stenkast mod politiet
TV Varm aske skudt 4 km op i luften: Vulkan-udbrud på Costa Rica
TV Snak med din Xbox: Microsoft lancerer ny konsol til både spil og tv
TV Barack Obama: Tornado-sæsonen er kun lige begyndt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse Tweens
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Spørger man i reklamebranchen, ved de sandelig godt, hvad man taler om, når man taler om tweens.
Her har man efterhånden længe haft et ganske detaljeret billede af, hvem de 8-13-årige er – og hvad man kan få dem til at købe.
Noget spritnyt begreb for målgruppen mellem englebørn og teenagere er ’tweens’ nu heller ikke.
Alligevel er det først nu, at en selvhjælpsbog til forældre med tweens i familien dukker op på dansk.
Det sker i form af Pia Beck Rydahl og Pernille W. Lauritsens ’Tweens – børn af en ny tid i alderen 8-13 år med indre kaos og ydre x-faktor’.
Og med denne sindrigt konstruerede undertitel er stilen ligesom slået an.
Det er spændingsfeltet mellem medie- og forbrugersamfundets ydre påvirkninger og de 8-13-åriges indre følelsesliv, som er bogens omdrejningspunkt.
Og kan man fastholde interessen gennem forfatternes (og layoutets) kalejdoskopiske tour gennem dette felt, får man som forælder mange gode råd med på vejen.
Layout fra ungdoms-tv
BONMOT?
Man kommer vidt omkring på de sider, som i streg og ord præsenterer de enkelte kapitler i bogen. Ikke altid lige indlysende. Illustration: Dasrotesrabbit/ fra bogen
I bogen finder man både øvelser, faktabokse og guides om, hvordan man kan
forholde sig til sine tweens.
Selve brødteksten har forfatterne valgt at bygge op i et utal af moduler – og med så mange forskellige skrifttyper og -farver, at man snart kan få fornemmelsen af, at man ikke læser en bog, men sidder og ser ungdoms-tv.
Det er muligt, at denne stil appellerer til nogle målgrupper.
Men man får i hvert fald ikke fornemmelsen af, at ’Tweens’ er noget autoritativt opslagsværk.
Men nuvel, de to forfattere til ’Tweens’ bryster sig jo heller ikke af at komme med alle svarene.
De har begge titel af coach, og så er det som bekendt dem, der stiller spørgsmålene. Det er også deres foretrukne råd til forældre, der vil vide mere om deres tweens – at man spørger, altså.
Pædagogik in extenso
Det er grundlæggende nogle sunde og gode værdier, der driver de to forfattere.
De vil have deres læsere til at praktisere anerkendende pædagogik in extenso, og sådan bør dét være.
Dette er dog paradoksalt nok ikke kun principper, som med fordel kan bruges over for tweens, men som netop også er velfungerende i forhold til både mindre børn og teenagere.
Derfor bliver det også utroligt svært for forfatterne at argumentere overbevisende for, at man som forælder betræder helt nyt territorium og skal bruge et distinkt sæt af opdragelsesprincipper, når man bliver far eller mor til en tween.
Der er jo ret beset ’bare’ tale om et barn med teenagetilbøjeligheder.
Ny mobil hver anden måned
Når forfatterne skal opliste 10 ting, »som tweens siger, de har lyst til«, er det f.eks. »at gøre, lige hvad de har lyst til ...«; »at have alt det fede nye gear, som alle andre i klassen har«; eller »at skifte mobilen ud hver anden måned med den sidste nye model«.
Eller hvad?
Forfatterne hævder hårdnakket, at »vi som forældregeneration aldrig selv har været tweens«.
Det er muligvis rigtigt et stykke af vejen. Dengang var kommercialiseringen og tingsliggørelsen af barndommen i hvert fald ikke nær så intens som i dag.
Men børn i 10-12-års alderen var da alligevel stærkt optaget af deres kroppe – og af selvværdsattributter (i enhver tænkelig forstand).
Hjælp til selvhælp
Det nye er vel alene, at kommercielle kræfter har intensiveret deres bombardement af netop denne målgruppe, og at børnene derfor har fået nye ’interesser’ og pejlemærker i tilværelsen.
Men vil man have en systematisk analyse af disse forhold, får man f.eks. mere substans for pengene i ’Børns opvækst med medier og forbrug’ (2009) af professor Birgitte Tufte m.fl.
’Tweens’ er samlet set en udmærket hjælp til selvhjælp for forældre, der savner sund inspiration til tilværelsen med pre-teens.
Men heller ikke mere end det.
Se også
Hver tredje kræftdødsfald skyldes underernæring
Landets førende eksperter vil have større fokus på såkaldt ernæringsterapi.
Thorning & Co. presser »genstridige« skattely
Forsvarsminister klar med tilbud til afghanske tolke
Forsvarsminister Nick Hækkerup præsenterer i dag løsning for de afghanske tolke, som har arbejdet for Danmark
Topmodels sag ændrer skatteregler
Skat lemper praksis for skattepligtigt efter Østre Landsrets afgørelse i topmodellen Camilla Vests skattesag.
Bravoråb og udvandring: Refns Cannes-film deler vandene
Hvorfor abonnement på politiken.dk
Michael Rasmussen får nyt fuldtidsjob
Den tidligere Tour de France-stjerne overtager kommerciel ledelse af Christina Watches-Onfone.
Ballade i Stockholm: »Det er jo sådan noget, man ser i film fra Amerika«
Oppositionen går optimistisk til dagens skoleforhandlinger
Gennembrudet i forhandlinger i går giver fornyet optimisme hos K og DF.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4