Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debutant æder Ditlevsen med hud og hår

hudfuld. Forsiden på digtsamlingen viser det kvindelige bryst uden hud; en lyngagtig samling rødviolette mælkekirter, der strømmer op mod brystvortens udgang. I øvrigt er Olga Ravns stil ikke hudløs, snarere hudfuld.
hudfuld. Forsiden på digtsamlingen viser det kvindelige bryst uden hud; en lyngagtig samling rødviolette mælkekirter, der strømmer op mod brystvortens udgang. I øvrigt er Olga Ravns stil ikke hudløs, snarere hudfuld.

Lyngplanten er et komplekst fænomen – sådan er det også med dagens debutant, der anmelder for Femina og Information, og som i dag under- eller overskriver sig tværs gennem Tove Ditlevsens debut ’Pigesind’ fra 1939.

Olga Ravns (f. 1986) prosalyriske ’Jeg æder mig selv som lyng’ tager form af forskellige slags autokannibalisme, eller selvfortæring. Autokannibalismen kan være både selvforelsket, øm og aggressiv, Ravns er alle de ting og lidt til. Fortæringen retter sig mod Ditlevsens debut, der ædes med hud og hår; mod det selvbiografiske stof, hvor tekstens jeg gennemgår en abort og erindrer lidt af hvert; mod det medicinske blik, her særlig kirurgen Astley Cooper og hans videnskabelige optagethed af brystet; mod sproget, der udsættes for intens bearbejdning; mod farver (hvor rød spiller en dominerende rolle) og endelig mod kroppen og kønnet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her