At være kunstner er på en måde som at halte. Man hopper sådan lidt ved siden af det hele og kigger på alting fra sin skæve vinkel, fortæller den for længst anerkendte og legende samtidskunstner Tal R et sted i barndomskammeraten Daniel Denciks film om ham.
Har der hvilet en eller anden særlig skælmsk stemning over de huse i Valby, hvor kunstmaleren Tal Rosenzweig (født 1967) og filminstruktøren Daniel Dencik (født 1972) voksede op dør og om dør i 1970’erne?
LÆS OGSÅ Folkemord udtrykkes med ler i original dokumentar
I hvert fald er Dencik også optaget af at lege med både form og indhold, når han arbejder med billeder i dokumentarfilmgenren. Portrættet af Tal R indeholder helt bestemt en række basale informationer om hans arbejdsmetode, familiebaggrund, civilstand og berømmelse.
Men alt fortælles i et overraskende, underholdende, stramt og poetisk filmsprog, hvori farvevalg, kompositioner, lyd og grafik alt sammen bruges til tegne portrættet.
En beretter med et skarpt blik
Ligesom i sin debut- og gennembrudsfilm, ’Moon Rider’ fra 2012, om cykelrytteren Rasmus Quaade og som i den vide klodefortælling ’Ekspeditionen til verdens ende’ fra tidligere i år er Daniel Dencik i ’Tal R: The Virgin’ en eksistentialistisk beretter med et skarpt blik for de øjenåbnende skæve vinkler.
LÆS OGSÅ Fascinerende dokumentar om muskelsport og sort magi er for kort
Det gælder i de demonstrativt opsatte interviewsekvenser i mættede postkortfarver med forældrene, onklen, fætteren, hustruen, sønnen, kollegaen John Körner og den nuværende nabo, digteren Søren Ulrik Thomsen.
Det gælder også i de sort-hvide sekvenser, hvor den undersøgende, tvivlende billedjæger Tal R selv er i centrum af den inspirerende film.
fortsæt med at læse
.jpg)


.jpg)


























