Annonce
Annonce
Annonce
Kunst

Auktionshus sælger ikoniske Hammershøi-malerier

Fem billeder af den danske maler forventer samlet at indbringe over 130 millioner kroner.

Gem til liste

En samling af Vilhelm Hammershøis mest berømte malerier bliver sat til salg på auktionshuset Sotheby’s i juni.

Flere af malerierne har været i privateje i danske familier i mere end 50 år, og fire af de fem billeder afbilder malerens hjem i Strandgade 30. Deriblandt ’Ida læser et brev’ fra 1899, der forestiller Hammershøis højtelskede kone (billedet).

LÆS OGSÅEnspænder fra Christianshavn malede med europæiske strøg

Ida
Parret boede i Strandgade 1898-1909, og disse år var vigtige i hans udvikling som kunstner – ligesom hjemmets interiør blev et karakteristisk motiv.

’Ida læser et brev’ er vurderet til mellem 500.000 og 700.000 pund – op til 6,3 millioner kroner.

I alt ventes de fem billeder, der også tæller ’Ida i et interiør’, ’Interiør med to lys’, ’Ida stående ved et bord’ og ’Strandgade med Christians Kirke i baggrunden’, at indbringe over 130 millioner kroner.

LÆS OGSÅDanske kunstnere var EU-malere længe før EU

PolitikenPlus
  • Pedalboard med pisdiYAUwot Rose Eken er født i 1976 og uddannet ved Edinburgh College of Art (1997-2001) og Royal College of Art i London (2001-2003).

    Pluspris 140 kr. Alm. pris 165 kr. Køb
  • Nyt grafisk særtryk Mathilde Fenger (f. 1977) er uddannet i 4-årig mesterlære hos maleren Herdin Radtke i Frankrig. Hun har primært beskæftiget sig med klassisk oliemaleri.

    Pluspris 190 kr. Alm. pris 230 kr. Køb
  • Svend Wiig Hansen Svend Wiig Hansens linoleumssnit ?En dag kan være tusind aar?. Hvorfor nu denne titel?

    Pluspris 500 kr. Alm. pris 600 kr. Køb
  • Litografi af Tom Krøjer Nummereret og signeret litografi

    Pluspris 1.000 kr. Alm. pris 1.200 kr. Køb
  • Litografi af Michael Kvium Naiv opstilling. Litografi, trykt i 650 nummererede og signerede eksemplarer.

    Pluspris 4.700 kr. Alm. pris 5.000 kr. Køb