Annonce
Mad 10. maj. 2010 KL. 09.46

Danskerne er til halvfærdige retter

Færdigretter er yt, så nu satser fødevarebranchen i stedet på ’måltidsløsninger’.

Det er ikke altid let at vælge.

I en travl gennemsnitsdanskers hverdag kan det være lidt af en udfordring at skulle komme på, hvad man skal lave til aftensmad, når man står i supermarkedet over for 12.000 varenumre.

På den anden side er det for mange danskere også en falliterklæring at hive en pose med fabriks-biksemad op af køledisken. Så hvorfor ikke hjælpe kunderne med færdige pakker med råvarer og opskrifter, som man selv bare skal gøre færdige.

TJEK Du får for lidt fisk i færdigretterne

Det er i hvert fald et af ræsonnementerne bag en ny varekategori, som man i branchen kalder ’måltidsløsninger’ og forventer at tjene mange millioner på.

I Coop har man skabt en linje, ’C’, der tilbyder måltidspakker som f.eks. ’Japansk Wok’, der indeholder ’friske nudler, grøntsager og teriyakimarineret oksekød’.

Den gode mad-pakke
»Det er simpelthen en pakning, hvor du får kød, grøntsager og pasta eller andet tilbehør – de tre ting, der ofte er på en tallerken. Og så er der en opskrift på, hvordan man gør. Jeg skal love dig for, at det sælger«, siger kategorigruppechef i Coop’s Frugt & Grønt-division, Povl Erik Andersen.

LÆS ARTIKEL Nethandel får os til at købe sundt

Coop, der driver kæderne Irma, Fakta, Kvickly og Brugsen, har solgt langt mere end sit mål for i år.

Povl Erik Andersen er også ansvarlig for supermarkedskædens såkaldte convenience-produkter inden for frugt og grønt, som også er blevet en stor succes: Det gælder pakker med blandede, vaskede rodfrugter, snittede salater, skivede champignoner, og hvad der ellers kan gøre det nemmere for folk at lave aftensmad uden at kalde sig en ’færdigret’.

Overblik og indsigt
I Coop er man nemlig stødt på den mur, at danskerne ikke gider spise opvarmede færdigretter i de mængder, vores nabofolk gør.

Kategorien ’færdigretter’ er faktisk faldet knap fem procent i Danmark de sidste tre år ifølge tal fra analysefirmaet Nielsen.

LÆS ARTIKELJamie Oliver vil redde verden fra fast food

»Jeg tror, man gerne vil sætte sit sidste præg på maden, og kunne sige, at man selv har lavet den. Danskerne ønsker også at have bedre styr på, hvad der indgår i maden, end man kan have med en færdigret«, siger han.

Eksplosion
Coop er dog kommet sent i gang i forhold til internetvirksomheden Årstiderne, der har leveret kasser med ingredienserne til specifikke måltider i snart syv år.

I mange år gik det trægt, men nu er salget eksploderet. Salget af måltidsløsninger stiger omkring ti procent om ugen, og Årstiderne sælger nu 3.000-4.000 måltider om ugen, siger Søren Ejlersen, Årstiderne. Det er den hastigst voksende del af hans forretning.

LÆS ARTIKELEksperter: En myte, at danskerne elsker junkfood

»Det er blevet populært, fordi du får det hele. Du kan lave mad fra a til z og skal ikke tænke på noget som helst. Du kan vælge en af de retter, du har lyst til, og så kan du have maden færdig inden for 30 minutter eller spørge dine teenagebørn, om de ikke gider lave det«, siger han. Der er nogle mennesker, siger han, der hellere vil lave maden helt selv og synes, at den slags koncepter tager »kvælertag på den kreative frihed«.

Halvdelen planlægger
»Men min fornemmelse er, at 40-50 procent af danskerne sidder om søndagen og planlægger, hvad de skal lave af mad i løbet af ugen. Så når de bestiller en måltidsløsning, kan de føle sig trygge og vide, at de har, hvad de skal bruge de næste dage«, siger han.

LÆS ARTIEKL Flere får vin bragt til døren

Årstidernes kasser indeholder hele grøntsager og råvarer som f.eks. spaghetti, kødprodukter og krydderier, mens Coop’s måltider er mere præproducerede med f.eks. snittede grøntsager, marineret kød og færdige dressinger.

Manglende tiltro
En tredje spiller på markedet er Retnemt.dk, der har solgt måltidskasser siden 2006, og som også har oplevet, at salget er accelereret de sidst 6-7 måneder. Nu sælger internetvirksomheden 10.000 kuverter om ugen, fortæller administrerende direktør Klaus Toft.

Han siger, at en væsentlig grund til måltidsløsningernes succes er den simple, at folk nu har tiltro til at købe ting på nettet.

»Barrieren er væk, og folk har fået tillid til, at man godt kan handle via nettet. Og så vil folk gerne have en sundere aftensmad uden at skulle styrte rundt og finde opskrifter og råvarer«.

LÆS ARTIKEL Nyt net-supermarked på vej til København

Det er ikke bare tid, folk mangler. Mange har også en mental barriere over for at få lagt en madplan eller bare planlægge dagen før, hvad der skal købes ind til.

Og så ender man med at lave de samme, faste travere, som man får alt for tit, siger han.

»Folk vil så gerne lave god mad, men kæden hopper meget ofte af«.

LÆS ARTIKEL Færdigretter for salte til børn

Tilmeld dig Politiken Mad Nyhedsbrev

Annonce
Annoncer
Annoncer