0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Illustration: Claus Nørregaard
Foto: Illustration: Claus Nørregaard

De uforbederlige

Alle dannede mennesker kan blive enige om, at Trump er et fjols. Problemet er dem, der stemmer på ham, dem, der er uden for den økonomiske og kulturelle hovedstrøm, med andre ord: uden for eliten. De er blevet mere synlige end ved noget tidligere amerikansk valg. Politikens Thomas Bredsdorff har læst J.D. Vances selvbiografi ’Hillbilly Elegy’, der blev den forgangne sommers bestseller i USA. Den gør problemet tydeligt.

FOR ABONNENTER

Bedstefars T-shirts lugtede altid af mug. Det var, fordi han brugte noget, han kaldte ’naturtørring’. Han lod tøjet ligge i vaskemaskinen, indtil han skulle bruge det.

Papaw, som drengen J.D. kalder sin morfar, var sammen med Mamaw hans holdepunkt i en hård barndom. Moderen drak, faderen stak af, og et hav af mænd trak gennem hans barndomshjem. Engang han under en biltur kom til at sige noget forkert til sin mor, svor hun, at hun ville køre ind i et træ og slå dem begge ihjel.

Knægten hoppede om på bagsædet. Det blev moderen så tosset over, at hun standsede bilen for at tæve ham. Han fik revet døren op og stak af. Forfulgt af den rasende mor lykkedes det ham at springe ind i en have, hvis ejer lå og nød livet i sin svømmepøl.

»Hjælp, min mor vil slå mig ihjel, ring til min bedstemor«, skreg han. Lidt efter hamrede moderen på husets dør, som damen i sin våde badedragt havde nået at låse. Moderen fik den brudt op, men inden da havde den våde dame nået at ringe til politiet, som ankom, lige da moderen havde slæbt drengen tilbage til sin bil. Endnu en familiekrise afværget ved hjælp af 1 fremmed dame, 2 betjente og 2 bedsteforældre, som kunne overtage drengen, mens politiet kørte bort med moderen i håndjern.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce