På to uger har den sæson, der på det belgiske ProTour hold Silence-Lotto truede med først og fremmest at skulle huskes for en stribe af fiaskoer, fået et ganske anderledes succesrigt skær over sig. Forvandlingen indledtes, da australieren Cadel Evans på imponerende vis erobrede VM-guld i Mendrisio, i torsdags fulgte truppens anden store stjerne, belgieren Philippe Gilbert op med at vinde det italienske Coppa Sabatini, og det var også Gilbert, der i dag hjemførte yderligere en fornem triumf ved for andet år i træk at suse først over stregen i den franske klassiker Paris-Tours.
LÆS ARTIKEL Australier er ny verdensmester
Og dermed må det siges, at Silence-Lotto holder skindet på næsen og lidt til, selv om de betydende sejre unægtelig lod vente på sig.
Mager første halvdel af sæsonen
Da halvdelen af sæsonen var gået, havde belgieren Olivier Kaisen vundet en etape i Tyrkiet Rundt, Evans en i Settimana Coppi-Bartali, mens Gilbert slog til en på etape i Giro d’Italia, ligesom han strøg til tops sammenlagt i det hollandske Ster Elektrotour med en etapegevinst undervejs.
LÆS ARTIKELRusser hold fast i føring før finale Men fra 21. juni og godt to måneder frem formåede ingen af Silence-Lottos ryttere at tilkæmpe sig en plads øverst på på podiet. Da det endelig skete 30. august i Schaal Sels Merksem,, var det U23 europamesteren Kris Boeckmans, der præsterede det. Og han har her i efteråret vel at mærke kun kørt på prøve og har i øvrigt skrevet kontrakt med Topsport Vlaanderen for de kommende to sæsoner. Har vundet 10 løb i år Med sin formidable VM-opvisning har Cadel Evans imidlertid sat skub i sagerne, ligesom han har opnået personlig revanche for sin skuffende indsats i årets Tour de France, der var med til at sætte Silence-Lottos afmagt i relief.




























