Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 6. apr. 2012 KL. 14.59

Norsk dommer får hademails tre år efter skandalekamp

Nogle Chelsea-tilhængere mener stadig, at de har ret til at true dommer på livet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Chelsea FC og FC Barcelona kommer til at afgøre den ene af de to semifinaler i Champions League i år.

Og det undgår ikke at blive en kamp med en vis spænding mellem spillere og tilhængere.

For de fleste fodboldfans husker semifinalen i London mellem de to hold for tre år siden.

Uværdige scener af de store stjerner
Man husker den for flere fejldomme og for et flot afgørende mål i overtiden af Barcelonas Andres Iniesta.

Men den huskes måske mest af alt for de uværdige scener under og efter kampen, hvor flere Chelsea-stjerner angreb, overfusede og omringede den norske dommer Tom Henning Øvrebø.

Læs ogsåFodbolddommere står model til dødstrusler

Chelsea-stjernernes skændige opførsel smittede af på flere af London-holdets tilhængere, som følte det på sin plads at overdynge Uefa-dommeren med hademails og dødstrusler samt utilslørede trusler mod nordmandens familie.

Fortæller ikke familien om dødstrusler
Og Tom Henning Øvrebø afslører nu over for The Guardian, at han fortsat modtager de hadefulde mails med dødstrusler, selv om strømmen er taget noget af.

Læs også Fans sender dødstrusler til dommer

»Det sker fortsat, men nu er det nede på tre-fire mails om året. Det er ikke rart, men jeg tager det heller ikke alt for seriøst. Min familie ved ikke så meget om det, og jeg viser dem ikke hademails«, siger Tom Henning Øvrebø til den britiske avis.

Læs ogsåUdskældt dommer vil have ordet

Når den norske dommer kigger tilbage på opgøret i maj 2009, indrømmer han, at han i dag ville have gjort nogle ting anderledes - og han lærte en del den aften.

»Alle dommere vil kunne fortælle, at de har gode og dårlige kampe. Det er en del af jobbet. Jeg må videre og kan ikke blive ved med at fortryde dele af denne kamp«, siger Tom Henning Øvrebø. sprællemand.  Michael Ballack (midt) gik langt over stregen, da han var utilfreds med, at dommer Tom Henning Øvrebø ikke dømte straffespark til Chelsea. Arkivfoto: AP

Pinlige rollemodeller
Den nu 45-årige dommer havde ikke sin bedste aften, men det retfærdiggjorde ikke, at Michael Ballack agerede sprællemand foran nordmanden, som han jagtede over en halv bane.

Læs ogsåChelsea gik amok på dommeren

Didier Drogba var heller ingen rollemodel for unge spillere eller sin egen søn, da han fulgte Tom Henning Øvrebø, som blev beskyttet af sikkerhedsvagter, hele vejen ud af stadion, inden ivorianeren vendte sig mod tv-kameraer og beskrev dommeren som en »fucking disgrace« - en 'fucking' skændsel.

Læs ogsåDrogba sat på plads af 8-årig søn

Den portugisiske Chelsea-spiller, Jose Bosingwa, lod også galden flyde, mens blodet fortsat kogte efter kampen.

Læs ogsåChelsea-stjerner slipper billigere

»Dommeren var købt. Jeg ved ikke, om han er en dommer eller en tyv. Man kan ikke beskrive manden på banen med et ord. Han burde aldrig dømme igen«, sagde Jose Bosingwa til den portugisiske tv-station RTP.

Bliv ven med Politiken