Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 29. okt. 2012 KL. 22.42

AC Horsens efter sejr: FCK var langt fra topniveau

FC København hang i bremsen i Horsens, og det kunne hjemmeholdets spillere i den grad mærke på banen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det lykkedes i aften fuldt fortjent AC Horsens at besejre FC København med 1-0 på hjemmebane.

Det var FCK's første nederlag i Superligaen i denne sæson, mens det var AC Horsens' første hjemmesejr i sæsonen. Og det er ikke helt så mystisk, som det måske lyder.

FC København havde nemlig en hård kamp mod Stuttgart i torsdags i Europa League, og det kunne jyderne mærke på banen i Horsens.

»I forhold til, hvad de ellers ville komme med, så kunne man godt mærke, at det sidste pres og den sidste skarphed manglede, fordi de lige har spillet en vigtig kamp i Tyskland«, siger matchvinder Steffen Kielstrup.

LÆS ARTIKELFCK kvajer sig i regnvåde Horsens

AC Horsens måtte alligevel kæmpe hårdt for sejren, da FCK trods alt lagde tryk på i kampens slutning. Men undervejs var der gaver til jyderne.

Steffen Kielstrup fik således en kæmpechance foræret, da FCK's reservemålmand Kim Christensen spilede bolden lige ud til ham efter en halv time, hvorefter Horsens-spilleren scorede kampens eneste mål.

»Den kom lidt overraskende. Jeg så, at han var lidt ude, og jeg tænkte, at bolden bare skulle have en i røven«, siger målscoreren med et smil.

LÆS ARTIKELFCK-keeper erkender kæmpebrøler i nederlag

Holdkammeraten Mads Agesen blev smidt ud til sidst, men det kunne ikke ødelægge glæden.

»Det er sindssygt, sindssygt dejligt, men FCK havde heller ikke det her hårde tryk på os, hvilket de plejer, og vi havde nogle omstillinger, hvor vi kunne have udbygget føringen. De kan også have en offday, og vi havde godt styr på dem«, siger Mads Agesen.

Horsens-cheftræner Johnny Mølby påpeger, at jyderne kunne have sat FCK helt til vægs allerede inden pausen.

» Vi spillede rigtig godt, men vi skal gøre arbejdet færdigt i første halvleg, så det ikke bliver så spændende til sidst«, mener Johnny Mølby.

ritzau