Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 8. maj. 2012 KL. 19.41

Græsk overraskelse sælger nazibøger og truer journalister

Det højreorienterede parti Gyldent Daggry er stormet ind i det græske parlament.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»Rejs jer op! Rejs jer op! Vis jeres respekt!«

Videoer på nettet viser et aggressivt udseende medlem af Gyldent Daggry-partiet, der går ind i det lille rum, hvor partiet holdt sit første pressemøde siden valget i søndags.

Et valg, hvor partiet, som hilser ved at heile, har et flag, der ligner et swastika og kæmper for at »Grækenland for grækere«, hoppede direkte fra 0,29 procents vælgertilslutning og en position langt under spærregrænsen til syv procent af stemmerne og 21 pladser i det græske parlament.

Journalister protesterede
Pressemødet har siden fået en del opmærksomhed på eksempelvis Twitter på grund af den hårde tone, der blev lagt over for journalisterne.

Ingen behøver frygte mig, hvis det er en god, græsk borger. Hvis det er en forræder – så ved jeg ikke helt

Nikolaos Michaloliakos, leder af Gyldent Daggry

Da enkelte af de fremmødte protesterede og sagde, at de ikke kunne forstå, hvorfor de skulle rejse sig for partilederen, når nu de blot var mødt op for at rapportere og stille spørgsmål, lød det vrede svar:

»Gør det for at vise respekt!«.

SE VIDEO fra pressemødet med undertekster (eksternt link)

Ifølge Independent er den skaldede mand, der råbte af journalisterne, identificeret som George Germenis, medlem af black metal-bandet Naer Mataron, der er kendt for voldelige tekster med referencer til den græske mytologi og groteske kostumer lavet af søm.

George Germenis' scenenavn er 'Kaiadas', skriver Independent, hvilket er en henvisning til den klippe i det gamle Sparta, hvorfra handikappede babyer blev smidt ud.

Han er efter søndagens valg blevet medlem af parlamentet i Grækenland.

Personligt angreb
Partiet har også tidligere gjort sig bemærket for sin måde at håndtere journalister på.

Den græske journalist Xenia Kounalaki har i tyske Der Spiegel fortalt, hvad der skete, da hun havde skrevet en kritisk artikel om Gyldent Daggry.

»Fem dage senere dukkede der et anonymt svar på min artikel op på Gyldent Daggrys hjemmeside. Det var et personligt angreb, der fyldte 2.500 ord, hvor fascisterne gennemgik hele min karriere, spottede mine såkaldte udenlandske rødder (jeg er født i Hamborg) og endda nævnte min 13-årige datter - tilsyneladende uden grund«.

Datteren har mareridt
Skriftet endte med et truende citat på tysk:

»For at sige det på Xenias modersmål: ’Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat’!«, stod der, hvilket næsten kun kan læses som en trussel om, at hun med tiden vil blive angrebet.

Siden har journalistens datter haft mareridt og er angst for tre skolekammerater, der deler materiale om Gyldent Daggry på Facebook.

Selv er Xenia Kounalaki blevet rådet til at holde op med at gå med høretelefoner på gaden, så hun kan høre, hvis der sker noget omkring hende, fortæller hun i Der Spiegel.

LÆS OGSÅ Midtens apati giver rum til ekstremister i Europa

Ingen tvivl om nazisympatier
Truslerne er ikke enesteående for Gyldent Daggry. Også partilederen er citeret for noget, der kun kan opfattes som en kontant advarsel:

»Ingen behøver frygte mig, hvis det er en god, græsk borger. Hvis det er en forræder – så ved jeg ikke helt«, har partileder Nikolaos Michaloliakos sagt til AP.

På Gyldent Daggrys hjemmeside bliver der heller ikke lagt skjult på sympatierne med nazismen og fascismen.

Blandt de bøger, man kan købe via hjemmesiden, er en bog på græsk om The Turner Diaries – en omstridt bog fra 1978 af højrefløjsforkæmperen William Luther Pierce, der handler om en revolution i USA, hvor alle jøder og ikke-hvide indbyggere bliver udryddet.

Andre titler til salg på Gyldent Daggrys hjemmeside tæller ’Historien om White Power-musik’ eller en bog om ingeniøren Lochter Fred, hvori det angiveligt ’bevises’, at der aldrig har været gaskamre i Auschwitz, Birkenau og Majdanek.

SE LISTEover bøger til salg på hjemmesiden (eksternt link - hjemmesiden er på græsk)

Uden fortilfælde
Theofanis Exadaktylos, lektor i europæisk politik ved universitetet i Surrey i det sydøstlige England, har også hæftet sig ved den førnævnte episode, hvor journalister til et pressemøde fik at vide, at de skulle rejse sig og »vise respekt«.

»Den slags har vi aldrig tidligere set i Grækenland«, understreger han.

Protest.  »Ingen nazister i parlamentet«, lød parolen fra disse græske demonstranter, der var samlet foran parlamentet for en uge siden. Han vurderer dog, at Gyldent Daggry i høj grad høstede stemmer på utilfredsheden med de siddende partier, mere end de vandt vælgernes opbakning på baggrund af deres partiprogram – som udelukkende er baseret på udtalelser imod indvandring, altid præsenteret i en racerelateret kontekst.

LÆS OGSÅ Yderfløje stormer frem efter græsk valg

»Alle vil prøve at ignorere dem«, siger Theofanis Exadaktylos om de igangværende forhandlinger, hvor partierne på skift forsøger at samle et flertal, så de kan danne en ny regering.

Svære forhandlinger i gang
En opgave, som først blev pålagt lederen af det største parti efter valget, Nyt Demokrati, hvilket han opgav efter blot en enkelt dags forhandlinger.

Dermed ligger mandatet hos det næststørste, nemlig venstrefløjspartiet Syriza, der indtil videre er langt fra et flertal, selv om partiet Demokratisk Venstre har givet dem sin støtte ifølge Reuters. Det største parti, Nyt Demokrati, afviser dog at samarbejde med venstrefløjen.

LÆS OGSÅ Den yderste venstrefløj prøver at samle ny græsk regering

Lykkedes det heller ikke for venstrefløjen at samle en regering, har partiet Pasok på samme vis højst tre dage til at få samlet flertal. Sker det ikke, tegner alt på udskrivning af nyvalg.

FACEBOOKBliv ven med Politiken