Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 13. sep. 2012 KL. 21.42

Politiken.dk i Kairo: Det løber helt ud af kontrol nu

Demonstrationerne i Kairo over Muhammed-film bliver stadig voldsommere.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En gruppe mænd flygter forbi med hvide tørklæder for munden for at beskytte sig mod tåregas.

Og i sidegaderne ned mod Tahrir-pladsen holder der ambulancer, der gør klar til at tage sig af de sårede fra en demonstration, der bliver stadig voldsommere.

Det fortæller Politikens journalist Claus Blok Thomsen fra Kairo.

Folk løber væk fra pladsen, fordi der bliver skudt nu - der lyder kæmpe brag

Journalist Claus Blok Thomsen

»Det muslimske broderskab havde opfordret til fredelige demonstrationer. Men det er løbet helt ud af kontrol nu«, siger han over telefon ikke langt fra Tahrir-pladsen, mens der lyder råb og støj i baggrunden.

»Jeg står lige bag ved pladsen, og der er stadig masser af mennesker på gaden. Der er kommet flere i løbet af aftenen«, siger han.

LÆS OGSÅ Politiken.dk på Tahrir: Besvimede folk bæres væk

Lyden af kæmpe brag fra Tahrir
Det er primært mænd, der demonstrerer, fortæller han. Og mens nogle folk søger hen mod folkemængden og urolighederne for at deltage, er der andre, der flygter.

»Folk løber væk fra pladsen, fordi der bliver skudt nu - der lyder kæmpe brag«, fortæller Politikens udsendte.

Vreden hos folk på gaden er vendt mod filmen 'Innocence of Muslims', som er delt på youtube i små klip. Flere hundrede mennesker er blevet sårede i forbindelse med demonstrationerne, hvor sikkerhedsstyrker har slået hårdt ned på demonstranterne.

Claus Blok Thomsen fremhæver, at der i morgen kan komme voldsomme demonstrationer efter fredagsbønnen. Han fortæller desuden, at nogle demonstranter kæder sagen om filmen 'Innocence of Muslims' sammen med sagen om tegningerne af profeten Muhammed, som blev bragt i Jyllands-Posten i august 2005.

LÆS OGSÅ USA sender krigsskibe mod Libyen

Vreden over tegningerne fik dengang demonstranter på gaden i hele Mellemøsten, og blandt blev der i Syrien sat ild til den danske ambassade

Den danske ambassade i Kairo er derfor opmærksomme på, hvordan situationen udvikler sig.

»Vi er ekstra opmærksom på sikkerhedssituationen. Men der er indtil videre ikke noget, der peger på, at protesten også bliver rettet mod Danmark,« oplyser ambassaden til Berlingske.

Protester i Libyen og Yemen
Filmen 'Innoncence of Muslims' medførte tidligere på ugen voldsomme protester Benghazi i Libyen, der blev efterfulgt af et angreb på den amerikanske ambassade.

Ambassadøren Christopher Stevens og tre ansatte blev dræbt.

LÆS OGSÅ USA: Sådan foregik angrebet, der førte til den amerikanske ambassadørs død

I det fattige land Yemen har der også været voldsomme protester.

LÆS OGSÅ Flere meldes sårede i Yemens hovedstad