Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 27. nov. 2007 KL. 08.04

Sarkozy opfordrer til fred efter nye uroligheder

Op mod 50 betjente er såret efter nye uroligheder brød ud i parisiske forstæder i nat. Unge smed molotov cocktails og satte biler i brand.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den franske præsident Nicolas Sarkozy opfordrer til ro, efter at flere af Paris' forstæder igen i nat brændte.

For anden nat i træk satte unge gang i uroligheder i protest mod, at en politibil - angiveligt ved et uheld - kørte ind i to teenagere, der kørte på en uregistreret motorcykel.

De to unge på 15 og 16 år omkom ved ulykken.

Sarkozy: Lad retssystemet afgøre skyld
De unge har kastet molotov cocktails og sat biler i brand i forstaden Villiers-le-Bel og området omkring, og op mod 50 betjente er blevet såret i kampene.

Vreden er rettet mod politiet og forstædernes indbyggere, som bebos primært af etniske minoriteter, mener, at politiet forlod ulykkesstedet uden at hjælpe de to teenagere efter ulykken.

»Jeg vil bede alle om at tage det roligt og lade retssystemet afgøre, hvem der har ansvaret«, siger Sarkozy ifølge AP.

Efterforskere forsøger stadig at klargøre præcis, hvad der skete søndag i den nordlige forstad.

Frygter gentagelse
Franskmændene frygter en gentagelse af urolighederne i 2005, da en politijagt førte til to unges død i en anden Paris-forstad, Clichy-sous-Bois.

Urolighederne udviklede sig til de værste civile optøjer i Frankrig i 40 år.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer