Tip os: Er du i de amerikanske sydstater?

Oliekoncernen BP er parat til at betale alle berettigede krav til den olieforurening, der er forårsaget af ulykken i Den Mexicanske Golf, lover oliegiganten.
Oliekoncernen BP er parat til at betale alle berettigede krav til den olieforurening, der er forårsaget af ulykken i Den Mexicanske Golf, lover oliegiganten.
Lyt til artiklen

Olieplatformen Deepwater Horizon sank i den Mexicanske Golf efter en voldsom eksplosion 22. april.

Siden eksplosionen er store mængder olie lækket ud i havet, og truer nu kyststrækningerne i Louisiana, Mississippi og Alabama.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her