Kvindelige selvmordsbombere står bag metro-eksplosioner

Lyt til artiklen

Det var kvindelige selvmordsbombere, der stod bag angrebene på to metrostationer i Moskva her til morgen.

Det oplyser Moskvas borgmester Yuri Luzhkov ifølge nyhedsbureauet AP.

Den offentlige anklager i Moskva, Yuria Syomin, befinder sig på den første af de to ramte metrostationer. Ifølge det russiske nyhedsbureau Interfax oplyser anklagemyndigheden, at meget tyder på, at de to eksplosioner i Moskvas metro er koordinerede.

Efterretningskilder: Eksplosioner kan være terror

To metrostationer i Moskvas centrum er ramt. Det drejer sig om Lubjanka station og Park Kulturi station.

Det foreløbige dødstal lyder på 34, mens mere end 25 er sårede, skriver nyhedsbureauet AP.

TIP OS

Tip os: Er du i de amerikanske sydstater?

De senere år har kvindelige selvmordsterrorister tegnet sig for et stigende antal attentater i Rusland. Kvinderne, der også betegnes som 'de sorte enker' rekrutteres typisk fra Nordkaukasus.

Foreløbig har ingen taget skylden for morgenens eksplosioner. Men mistanken hviler på islamiske oprørsgrupper fra det nordlige Kaukasus, skriver Reuters.

Se optagelser fra redningsarbejdet:

Talsperson for kriseministeriet, Veronika Smolskaya, siger, at 22 personer blev dræbt i den første eksplosion på Lubjanka station. Stationen ligger under den bygning, der huser den russiske sikkerhedstjenestes hovedkontor.

45 minutter senere ramte endnu en eksplosion metrosystemet. På Park Kulturi station blev mindst 12 mennesker dræbt.

Elisabeth Astrup

Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her