Stort set alle grønlandske partier ønsker at Grønland bliver selvstændigt, men de har stadig til gode at blive konkrete på, hvordan og hvornår det skal ske, siger valgforsker.
Overblik: Så hårdt vil de grønlandske partier træde på selvstændigheds-speederen
Selvstændighed fylder meget i både danske og grønlandske medier. Men ifølge valgforskere er det hverdagsudfordringer, der indtil videre ser ud til at optage vælgerne. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen
Henter...
USA’s interesse for Grønland har været en accelerator for debatten om selvstændighed i medierne og blandt grønlandske politikere frem mod valget 11. marts.
Det er særligt paragraf 21 i selvstyreloven, der de seneste uger har været omdiskuteret. Det er den, der behandler en eventuel overgang til selvstændighed igennem en forhandling med Danmark.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.