Flere foreninger har mistet større beløb i telefonsvindel. DGI og politiet indkalder til møde om sikkerhed.

Politiet og DGI advarer foreninger efter telefonsvindel

Lyt til artiklen

Politiet og DGI sender en advarsel til alle foreninger om at være ekstra vågen over for telefonsvindel.

Det sker, efter at flere foreninger har mistet større beløb, i forbindelse med at telefonsvindlere har manipuleret frivillige til at overføre penge fra foreningens konto.

Det oplyser DGI i en pressemeddelelse.

28. marts berettede DGI, at en frivillig person i Lystrup IF Gymnastik og Fitness ved Aarhus havde været udsat for telefonsvindel.

Svindlerne franarrede personen over en million kroner, der er forsvundet fra foreningens bankkonto, skrev DGI på sin hjemmeside.

Hos politiet har man ikke før set den form for svindel mod foreninger. Det siger Kresten Munksgaard, der er leder af afdelingen for Forebyggelse, Analyse og Digital Patruljering hos National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

»Vi har tidligere advaret foreninger, mod svindlere, der på mail udgav sig for at være formanden, men nu er svindlerne begyndt over telefonen at udgive sig for at være fra banken eller politiet«.

»Derfor er der god grund til at advare kasserer og andre med adgang til foreningens bankkonto«, siger han i pressemeddelelsen.

For at undgå svindel sender DGI en advarselsmail ud til over 30.000 kasserer og formænd med gode råd om at være ekstra på vagt.

Samtidig inviteres foreningerne til et onlinemøde den 23. april, som DGI og politiet afholder om sikkerhed og foreningers økonomi, fremgår det.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her