Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Verdens krige og konflikter får trygheden i Danmark til at dale. Mens krigen i Ukraine har samlet danskerne, skaber krigen i Gaza splittelse, viser ny måling fra TrygFonden.

Forskningschef bag ny måling: »Det er en konflikt, mange har svært ved at tale om, fordi de frygter at blive mistænkeliggjort«

En ny måling fra TrygFonden viser, at krigen i Gaza har ført til konflikter i den danske befolkning. Dette billede er fra 5. maj 2024, hvor en propalæstinensisk demonstration fandt sted, samme dag befrielsen i 1945 blev markeret.  Foto: Benjamin Krog
En ny måling fra TrygFonden viser, at krigen i Gaza har ført til konflikter i den danske befolkning. Dette billede er fra 5. maj 2024, hvor en propalæstinensisk demonstration fandt sted, samme dag befrielsen i 1945 blev markeret. Foto: Benjamin Krog

Forskningschef i TrygFonden Anders Hede er alvorlig, da han tager telefonen. Aldrig før har han oplevet, at det, der sker ude i verden, har så stor en indflydelse på vores tryghed og sameksistens i Danmark.

En ny tryghedsmåling viser, at verdens krige og konflikter får danskernes oplevelse af tryghed til at dale. Faktisk er danskernes tryghed på det laveste niveau siden 2011, hvor man begyndte at måle den. 2.022 personer har deltaget i undersøgelsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Uanset hvor velfungerende en grønlandsk familie man er en del af, så lurer frygten for, at andre danskere skal se skævt til en og dømme en ude, bare fordi man er grønlænder, fortæller Sorlannguaq Maria Ravn.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her