Næsten alle danske havbrug drives uden miljøtilladelser. I mere end 25 år har der været pres på for at rydde op i godkendelserne. Men nu sker der noget, siger Miljøstyrelsen.

»Vi har faktisk afvist flere ansøgninger«: Styrelse lover oprydning i udskældt branche

Musholm ud for Vestsjælland driver to havbrug, der tilsammen er de største i Danmark. Det japanskejede firma fik sine miljøgodkendelser i 2017, men de er siden blevet ophævet i et klagenævn. De kan dog ikke lukkes, da de i lighed med alle andre danske havbrug har såkaldte havbrugstilladelser; Musholms er henholdsvis 20 og 25 år gamle.  Foto: Finn Frandsen
Musholm ud for Vestsjælland driver to havbrug, der tilsammen er de største i Danmark. Det japanskejede firma fik sine miljøgodkendelser i 2017, men de er siden blevet ophævet i et klagenævn. De kan dog ikke lukkes, da de i lighed med alle andre danske havbrug har såkaldte havbrugstilladelser; Musholms er henholdsvis 20 og 25 år gamle. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Det danske havmiljø er under pres. Og de seneste dage er Miljøstyrelsen kommet under hård kritik, efter at Politiken denne uge kunne fortælle, at næsten ingen af de 19 danske havbrug har de tilladelser, der skal til for at drive et havbrug. Selv om det allerede i 1999 blev besluttet, at alle havbrug skal have en miljøgodkendelse.

Det har kun to af havbrugene i dag, på trods af at kritikerne beskylder havbrugene for lokal forurening af havet med fækalier, foderspil og medicinrester. I stedet kører havbrugene – fuldt lovligt – videre på såkaldte havbrugstilladelser, der i nogle tilfælde er over 30 år gamle.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her