Fredag ventes en 16-årig dreng at blive stillet for en dommer med krav om fængsling for besiddelse af pistol.

Dreng mistænkt for at kaste taske med ladt pistol ud af bygning

Lyt til artiklen

En dreng på 16 år er mistænkt for at have været i besiddelse af en ladt pistol og vil formentlig blive fremstillet i grundlovsforhør med krav om varetægtsfængsling i løbet af fredag, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

Drengen blev anholdt torsdag formiddag på en adresse på Hækkerupsvej i Ringsted, i forbindelse med at politiet havde et ærinde på stedet, fremgår det af politikredsens døgnrapport.

Da politipatruljen var på vej ind i bygningenblev en taske smidt ud af et vindue, og det skulle vise sig, at der i tasken lå en ladt pistol.

Indenfor befandt sig en 16-årig dreng, og politiet mistænker ham for at have kastet tasken ud.

I lejligheden fandt politiet desuden 115 gram hash og en lille smule kokain. Stofferne lå i, hvad politiet betegner som ’salgsposer’.

Politiet har sigtet en 31-årig kvinde, som også opholdt sig i lejligheden, for at have været i besiddelse af stofferne.

Midt- og Vestsjællands Politi har ikke oplyst, hvorledes drengen og kvinden stiller sig til de rejste sigtelser.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her