Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Professor fremhæver, at ny forskning viser, at et kollaps af en vital havstrøm er sandsynligt – og at strømmen kan svækkes hurtigere end tidligere beregnet.

»Vi taler om, at landbrugs­produktionen meget vel kan falde til en tredjedel i Nordeuropa«

Konsekvenserne er næsten uoverskuelige, hvis en afgørende havstrøm, der går under forkortelsen Amoc, holder op med at strømme mellem nord og syd på kloden som følge af klimaforandringer.

På vej forbi Europa afgiver havstrømmen varme og gør vejret i Nordeuropa mildt, mens koldt vand farer den anden vej og er med til at afkøle landene omkring ækvator. Det vil derfor udløse enorme forandringer, hvis strømmen går i stå.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her