Fredag døde måske verdens ældste hund i en alder af 30 år. Hunden hed Lazare og er et ekstremt eksempel på, at hunde faktisk lever længere. Men har de det bedre?

Danskerne vil have hunde, der passer til deres livsstil

Ifølge familiedyrschef Jens Jokumsen hos Dyrenes Beskyttelse vælger langt de fleste danskere en hund, der passer til deres livsstil.  Foto: Arkiv. Foto Emil Agerskov
Ifølge familiedyrschef Jens Jokumsen hos Dyrenes Beskyttelse vælger langt de fleste danskere en hund, der passer til deres livsstil. Foto: Arkiv. Foto Emil Agerskov
Lyt til artiklen

Hunden er det kæledyr, som danskerne bruger flest penge på. Vi tager dem til træning, til psykolog, giver dem massage og placerer dem i hundebørnehave, når vi tager på arbejde.

Hunden er en del af familien, og det betyder meget for os, at de føler sig set og elsket, mener familiedyrschef Jens Jokumsen hos Dyrenes Beskyttelse. Så meget, at det i nogle tilfælde kan gå ud over hundens trivsel og sundhed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her