Gående, cyklister og bilister skal finde andre veje torsdag morgen.

Trafikken spærret: Lastbil kører ind i skilt ved Knippelsbro midt i myldretiden

Der er beretninger nogle steder om, at lastbilen sidder fast, men det er ifølge politiets vagtchef ikke korrekt. Foto: Thomas Borberg
Der er beretninger nogle steder om, at lastbilen sidder fast, men det er ifølge politiets vagtchef ikke korrekt. Foto: Thomas Borberg

En lastbil har påkørt et skilt ved Knippelsbro i København torsdag morgen, og på stedet er trafikken i retning ud af byen som følge deraf spærret.

Både gående, cyklister, bilister og lignende skal finde andre veje, siger vagtchef Anette Ostenfeldt fra Københavns Politi.

Hun kan kort før klokken 08.30 ikke give nogen tidshorisont for, hvornår problemet ventes løst. Politiet fik anmeldelsen klokken 07.38.

Der er beretninger nogle steder om, at lastbilen sidder fast, men det er ifølge vagtchefen ikke korrekt.

»Det gør han heldigvis ikke, men han har ramt markeringen, der er faldet ned«, siger hun.

Markeringen er blandt andet det tunge skilt, der sidder på broen med angivelse af, hvor højt køretøjet maksimalt må være for at passere. Det pågældende sted er der en maksimumhøjde på 3,2 meter, oplyser vagtchefen.

»Det (skiltet, red.) hænger og dingler. Vi skal have fjernet markeringen, og det er noget vældig tungt noget«, siger Anette Ostenfeldt.

Derfor har politiet tilkaldt specialhjælp til at få styr på markeringen, og derefter skal lastbilen væk fra stedet. Den burde selv kunne køre derfra, selv om den formentlig har fået en bule i taget som følge af påkørslen.

Ingen personer er kommet til skade i hændelsen.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her