Amnesty: Danmark skal hjælpe fange

En mand med bopæl i København har tilsyneladende siddet fængslet i Camp Cropper i Bagdad.
En mand med bopæl i København har tilsyneladende siddet fængslet i Camp Cropper i Bagdad.
Lyt til artiklen

Hverken Politiets Efterretningstjeneste (PET) eller Udenrigsministeriet ønsker at oplyse, om de har nogen kontakt til en herboende muslimsk mand, der angiveligt siden oktober 2005 har siddet i et amerikansk ledet fængsel i Irak. Som Politiken skrev i går, mener amerikanerne tilsyneladende, at han tog til Irak som hellig kriger for at kæmpe imod koalitionsstyrkerne. Manden er efterfølgende blevet administrativt udvist af PET, så han aldrig kan vende tilbage til Danmark, da han ifølge PET vil være til fare for statens sikkerhed.

LÆS MERE Udvist dansk-iraker kendte terrordømte

Men selv om han er muligvis er en farlig terrorist, skal han stadig behandles i overensstemmelse med menneskerettighederne, mener Amnesty International.

Sidder i irakiske fængsler Ifølge mandens familie er han blevet flyttet rundt mellem de to fængsler Camp Cropper i Bagdad og Camp Bucca uden for Basra. Fængslerne drives af de amerikansk ledede koalitionsstyrker. Familien oplyser, at han ikke er blevet retsforfulgt af amerikanerne og således sidder fængslet på fjerde år uden nogen dom. De to fængsler huser flere tusinde fanger, og ifølge Amnesty International er mange af dem aldrig blevet stillet for en dommer. »Vi er også stærkt bekymret over, at mange af fangerne er blevet tortureret ved deres anholdelse for at tvinge tilståelser ud af dem«, siger Said Boumedouha fra Amnestys hovedsæde i London og fortsætter: »De danske myndigheder bør selvfølgelig sikre, at han enten bliver stillet for en domstol eller løsladt«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her