Danskerne kan stadig prale af høj valgdeltagelse sammenlignet med andre lande. Men under overfladen lurer demokratiske faresignaler. »Der er varsler om behov for et let forhøjet beredskab«, siger professor Jørgen Goul Andersen. Flere unge i sofaen Det skyldes flere sofavælgere blandt de unge, og en mindre grad af pligtfølelse i forhold til at stemme. I 1979 mente 79 pct. af danskerne, at det er meget vigtigt at stemme for at være en god samfundsborger. I 2000 var 69 pct. af danskerne enige. Og pligtfølelsen er afgørende for, om vi stemmer. »Derfor er gifte mere tilbøjelige til at stemme end enlige. Normen om, at man bør stemme, forstærkes af, at der er to til at øve mildt socialt pres«, siger Goul. Unge synes ikke det er vigtigt Tendensen til flere unge sofavælgere har vist sig op gennem 1990'erne. Ved valget i 2001 blev 24 pct. af de 18-29-årige hjemme i sofaen. Mod 10 pct. af de 40-49-årige. Der er også flere unge, som opfatter det som mindre vigtigt at stemme. Jørgen Goul Andersen mener, at en forklaring på, at Danmark endnu ikke som andre lande har haft store fald i stemmeprocenten, kan være, at de seneste valg med udlændingepolitik som hovedtema har mobiliseret vælgere, som uden et så markant tema ville vælge sofaen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























