Selv om Danmarks alliance med USA efter Irak-krigen er tættere end nogensinde, afviser Danmark et amerikansk ønske om en aftale, der skal beskytte amerikanere mod at blive retsforfulgt ved den ny Internationale Straffedomstol i Haag (ICC). En domstol som USA er modstander af. Det fastslår udenrigsminister Per Stig Møller (K) i Berlingske Tidende. »Efter dansk opfattelse er der ikke behov for en særskilt aftale mellem USA og Danmark«, siger Per Stig Møller til avisen. Hans udtalelse falder sammen med, at statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) torsdag mødes med USAs præsident George W. Bush i Det Hvide Hus. Danmark støtter domstol Per Stig Møllers afvisning af en aftale med USA falder også sammen med, at den amerikanske regering har optrappet sin kampagne for at få andre lande til at indgå de såkaldte immunitets-aftaler. Indtil videre har 32 lande bøjet sig for USA's pres, der omfatter trusler om både politiske og økonomiske sanktioner. »Danmark støtter Den Internationale Straffedomstols arbejde. Vi lægger vægt på, at så mange stater som muligt tilslutter sig domstolen, og at domstolen får den bredest mulige kompetence«, fastslår Per Stig Møller.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.