Pensionister kan ikke længere få julehjælp

Børnenes fest. Det er typisk børnene, der er i fokus, når de  velgørende organisationer uddeler julehjælp. Derfor indeholder pakkerne eksempelvis legetøj og fodboldbilletter.  Arkivfoto: Peter Hove Olesen
Børnenes fest. Det er typisk børnene, der er i fokus, når de velgørende organisationer uddeler julehjælp. Derfor indeholder pakkerne eksempelvis legetøj og fodboldbilletter. Arkivfoto: Peter Hove Olesen
Lyt til artiklen

Fattigdom får antallet af julehjælpstrængende til at stige kraftigt fra år til år. Sidste år steg antallet med 33 procent i forhold til året før hos Frelsens Hær, oplyser organisationens informationschef, Lars Lydholm.

Det stigende antal ansøgere har fået organisationen til at droppe hjælpen til folkepensionister og enlige eller par uden hjemmeboende børn. Simpelthen fordi Frellsens Hær allerede sidste år ’kun’ kunne støtte 7.040 blandt de 9.460 ansøgninger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her