Danske job er sjældne i de største virksomheder

Knowhow. Novo Nordisk er en af de danske virksomheder, der beskæftiger mange i udlandet, men som beholder mange vidensbaserede jobs i Danmark.
Knowhow. Novo Nordisk er en af de danske virksomheder, der beskæftiger mange i udlandet, men som beholder mange vidensbaserede jobs i Danmark.
Lyt til artiklen

Mindre end hver tiende ansatte i Danmarks 10 største virksomheder - målt på antal medarbejdere - er ansat i Danmark.

Det viser en optælling foretaget af Politiken Research. Den mindste andel af ansatte i Danmark ses i servicekoncernen ISS, der globalt har mere end 500.000 ansatte, men kun 8.000 i Danmark, svarende til 1,5 pct. LÆS OGSÅNovo stiger kraftigt efter ekspertanbefaling Men også Carlsberg, Danfoss, Novo Nordisk, Falck, A.P. Møller - Mærsk, DSV, Ecco og Vestas har væsentlig flere ansatte i udlandet end i Danmark. Ikke et problem Det skal dog ikke ses som et problem, at de største danske virksomheder kun har en lille andel af deres beskæftigede i Danmark. Tværtimod, så er de mange udenlandske job en forudsætning for, at danske virksomheder er konkurrencedygtige og kan fastholde og skabe nye arbejdspladser i Danmark: »Ekspansion i udlandet gavner dansk beskæftigelse«, påpeger arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen fra Aalborg Universitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her