Valggyser: Stemmeurnerne fyldes godt op i Grønland

LANDSTINGSVALG. Der stemmes ivrigt over alt i Grønland, hvor valgstederne melder om høj valgdeltagelse.
LANDSTINGSVALG. Der stemmes ivrigt over alt i Grønland, hvor valgstederne melder om høj valgdeltagelse.
Lyt til artiklen

Det tegner til at blive en flot valgdeltagelse ved det grønlandske landstingsvalg.

På det største valgsted i Nuuks kulturhus har der været lang køer hele dagen og ude i resten af de grønlandske samfund rapporteres der om et generelt pænt fremmøde i løbet af hele dagen, selv om det dog er lidt lavere end ved sidste valg.

Nuuk er en særlig by. Langt det overvældende flertal af dem, Politiken har talt med, stemmer på oppositionen. Flere af dem begrunder det med, at de har været rystede over, hvor lidt styr Siumut har haft på økonomien. De ønsker et magtskifte efter blot halvandet år med Siumutstyre.

Nervepirrende grønlandsk valg skudt i gang på propfyldt valgsted

Men Nuuk er ikke hele Grønland. Siumut står traditionelt stærkest i de mange mindre byer og bygder - især blandt fiskere og fangere.

Derfor er valget stadig fuldstændigt åbent mellem de to store partier Siumut og IA og især mellem to af de mindre partier, nemlig Naleraq, som i lighed med Siumut er populært blandt fiskerne, og Demokraterne, som er et liberalt parti med pæn støtte i Nuuk.

Det kan blive svært at få regeringskoalition på plads og derfor ende med samme situation som ved sidste valg i marts 2013. Den gang tog det to uger, før tre partier kunne enes om et program. Medmindre et af de store partier kanonoverrasker og kan sætte sig på magten alene, kan regeringsdannelsen tage alt fra en dag til flere uger.

Adam Hannestad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her