Nabogruppe dropper klage over metroens nattearbejde

Byggestøj. Boremaskinerne der skal grave metrotunellerne under København, har været midlertidigt stoppet om natten. Nu kommer de måske igang igen.
Byggestøj. Boremaskinerne der skal grave metrotunellerne under København, har været midlertidigt stoppet om natten. Nu kommer de måske igang igen.
Lyt til artiklen

Et møde i går mellem Metroselskabets direktør og Sortedamsgruppen, der repræsenterer naboerne til Metrobyggepladsen i Øster Søgade på Østerbro, resulterer i, at gruppen nu trækker deres klage over aften- og natarbejde på metroen. Det åbner for, at Metroselskabet kan komme i gang igen med døgnarbejdet, der ligger i Sortedamssøen.

Naboernes klage til Natur- og Miljøklagenævnet havde stoppet døgnarbejdet, fordi klagen havde opsættende virkning, så der ikke kunne arbejdes i døgndrift, mens klagen blev behandlet, hvilket kan tage op til seks måneder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her