Hver tredje vil helst undgå, at en i den nærmeste familie gifter sig med en muslim

Lyt til artiklen

Der er vel ikke noget emne i dansk politik, der har fyldt mere på dagsordenen de seneste 15 år, end indvandrere, flygtninge og religionen islam. Utallige gange er det blevet debatteret, om personer med denne religion er så anderledes, at de aldrig vil finde sig til rette i det danske samfund. Politisk har tonen ofte været hård og uforsonlig - fra begge fløje.

Nu peger en ny undersøgelse i retning af, at en del danskere føler sig så fremmede over for muslimer, at de ikke ønsker, at personer med den religion kommer tæt ind i deres liv. I modsætning hertil forholder det sig med jøder og katolikker, hvor folk er meget mere tilbøjelige til at trække på skuldrene - måske ud fra den forestilling, at de kulturelle og religiøse forskelle her er mindre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her