»Det kan se meget sort ud, men vi skal lære at kunne leve for de ressourcer, der findes«

Bekymring. »De seneste tal for den globale opvarmning - måned for måned er der nye rekorder. Det er barskt«
Bekymring. »De seneste tal for den globale opvarmning - måned for måned er der nye rekorder. Det er barskt«
Lyt til artiklen

Da Bush var ved magten i USA og Fogh i Danmark, så det godt nok sort ud. Nedskæringer og Lomborg – det var en hård kamp op ad bakke. Men i dag er der mange ting, der peger i den rigtige retning.

Den vedvarende energi vinder frem, Kinas kulforbrug har toppet, Parisaftalen, hvor USA, Kina og Indien ikke kun er med, men også er drivende kræfter – det trækker i en meget positiv retning. Men der er også, desværre, ting, hvor man tænker ’Oh shit: Når vi det her’. De seneste tal for den globale opvarmning – måned for måned er der nye rekorder. Det er barskt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her