Ventetiden gør asylsøgere til kroniske socialklienter

Ventetid. Ny undersøgelse påviser de negative samfundskonsekvenser ved asylansøgeres ventetid. Her ses asylansøgere på asylcenter Humble på Langeland.
Ventetid. Ny undersøgelse påviser de negative samfundskonsekvenser ved asylansøgeres ventetid. Her ses asylansøgere på asylcenter Humble på Langeland.
Lyt til artiklen

Hovedårsagen til, at asylsøgere kun i beskedent omfang kommer til at klare sig selv økonomisk, når de har fået opholds- og arbejdstilladelse, hedder ventetid.

For den ventetid, asylsøgeren oplever, mens myndighederne behandler hans eller hendes ansøgning, forringer nemlig vedkommendes mulighed for at opnå en aktiv tilknytning til arbejdsmarkedet i det nye land. Det viser en videnskabelig undersøgelse, som forskere fra det amerikanske Stanford University, Zürichs Universitet i Schweiz og den britiske London School of Economics har gennemført.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad skal politikerne gøre for at forbedre folkeskolen? Deltag i samtalen her

Politiken har samlet et panel af kompetente skolefolk, der kommer med deres bud på, hvordan folkeskolen kan forbedres.

Men hvad mener du?

Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her