Krysantemumbomber er forbuden frugt for almindelige forbrugere, men de fascinerer så meget og er så lette at skaffe, at de hvert år giver anledning til historier om beslaglæggelser, skader eller ulykker.
»Jeg har indtryk af, at folk i de kredse mener, man er noget ved musikken, hvis man kan sprænge sådan en. Det er en slags potensforlænger«, siger Karsten Nielsen, direktør i Fyrværkeribrancheforeningen.
Tre årtiers professionel erfaring gør det svært for ham at se amatørers leg med fyrværkeriets ukronede konge som andet end dum og uansvarlig. Eller tragisk, som da en familiefar og to unge mænd nytårsnat 2015 døde i forbindelse med ulovlige krysantemumbomber.
Fyrværkeritypen blev opfundet i Japan ved 1900-tallets begyndelse. Der er tale om kugleformede luftbomber, som i Danmark kaldes krysantemumbomber, fordi de sprænges i symmetriske mønstre, der ligner krysantemumblomster.
