0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
DRESLING JENS
Foto: DRESLING JENS

Statsminister Anders Fogh Rasmussen.

Fogh tæller ned til krig: »Det er så nemt at sige nej«

Der er politiske situationer, hvor man må træffe beslutninger ud fra, hvad man i sit inderste synes er rigtigt, siger statsminister Anders Fogh Rasmussen. Han mener, at FN risikerer at ende som en snakkeklub, hvis ikke der bliver skredet ind over for Saddam Hussein.

FOR ABONNENTER

Artiklen er publiceret i 2003 - dagen før, regeringen besluttede at deltage i krigen mod Irak.

På det lyse kontor er alt roligt. Uden for raser en krig på ord mellem verdens mægtigste mænd, og om få timer kan den være afløst af en regulær krig, når USA og dets nærmeste allierede indleder det ventede angreb på Saddam Husseins Irak.

Det kan sætte Anders Fogh Rasmussen (V) på sin hidtil hårdeste test som statsminister. I sidste ende er det ham, der skal afgøre, om regeringen vil anvende sit flertal til at gå med i den koalition, der angriber Irak.

Skal danske soldater deltage i en krig?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce