Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Grafik: Sådan vil regeringen fordele 13 milliarder til uddannelserne

Grundtilskud

Uddannelserne får i dag faste tilskud på 1-2 pct., men det skal forøges markant. Et nyt grundtilskud svarende til 20 pct. af bevillingerne det første år skal være uafhængigt af antallet af studerende. Det skal justeres efter 4 år blandt andet med afsæt i en samlet kvalitetsvurdering. Desuden skal uddannelsesudbud uden for de store byer have et ekstra tilskud.

Kvalitets- og resultattilskud

Et nyt tilskud, som uddannelserne kun får, hvis de studerende hurtigt bliver færdige og hurtigt kommer i arbejde. Op til 5 pct. udbetales, hvis de studerende i gennemsnit er maksimalt 3 måneder forsinket ud over normeret studietid, og op til 5 pct. udbetales, alt efter hvor mange der er i job 2 år efter endt studium.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her