Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Rystet italiensk direktør nægter at acceptere stor dansk bod for lønfusk

Det italienske byggefirma Solesi stod for en del af arbejdet med ombygningen af olieterminalen i Fredericia.
Det italienske byggefirma Solesi stod for en del af arbejdet med ombygningen af olieterminalen i Fredericia.
Lyt til artiklen

Godt nok er der i sidste uge faldet en klar dom med en millionbod, der er en af de største, som er givet herhjemme til en udenlandsk virksomhed i Arbejdsretten.

Men det italienske byggefirma Solesi erklærer nu, at firmaet nægter at acceptere boden på 14 millioner kroner til fagforbundet 3F for underbetaling af virksomhedens medarbejdere på ombygningen af olieterminalen i Fredericia.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her