Eksperter: Regeringen vil ophæve beskyttelsen af et område på størrelse med Langeland - men det kan blive svært

Sangsvaner er blandt de fugle, der ofte raster på marker af den type. som foreslås udtaget af Natura  2000-beskyttelse.
Sangsvaner er blandt de fugle, der ofte raster på marker af den type. som foreslås udtaget af Natura 2000-beskyttelse.
Lyt til artiklen

Det er ikke umuligt at få lov til at fjerne områder fra det europæiske Natura 2000-netværk af beskyttet natur. Men det er vanskeligt, og det kræver præcise begrundelser i hvert enkelt tilfælde. Derfor kan regeringen få meget svært ved at få EU-Kommissionen til at godkende sin plan om at ophæve beskyttelsen af 8 procent af de danske Natura 2000-områder.

Sådan lyder vurderingen fra to af Danmarks førende eksperter i EU og miljøret, juraprofessorerne Ellen Margrethe Basse fra Aarhus Universitet og Peter Pagh fra Københavns Universitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her