Anklagemyndigheden anker sager om sexvideoer: Vi gør det af hensyn til de resterende anklagede

Lyt til artiklen

Straffen for at dele sexvideoer skal være højere, end byretten har bestemt. Det mener Anklagemyndigheden, der derfor har valgt at anke fire domme i prøvesagerne om deling af sexvideoer via Facebooks beskedtjeneste Messenger. Det oplyste Anklagemyndighedens presserådgiver Simon Gosvig på Twitter onsdag.

1.004 unge er sigtet i den store sag om distribution af børneporno, der handler om sexvideoer af to 15-årige, der er blevet delt fra 2015 til 2017. De tiltalte i de fire første prøvesager har alle nægtet sig skyldige. Dommene fra byretten lød på mellem 10 og 40 dages betinget fængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her