Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Kritik af fængselsstramninger: Det er jo ikke, fordi fangerne vælter ud af fængslerne

Mads Nissen/POLFOTO
Mads Nissen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Oven på den spektakulære fangeflugt i Vestre Fængsel vil justitsministeren og flere retsordførere drøfte nye stramninger i fængslerne. Men i stedet for flere generelle stramninger efterspørger du intelligente stramninger. Hvad mener du med det?

»Stramningerne rammer de 90 procent af fangerne, der opfører sig ordentligt og gerne vil have en positiv afsoning. Intelligente stramninger bør alene ramme de 10 procent af fangerne, der er voldelige og problematiske, såsom Loyal to Familia-medlemmer og terrorsigtede. Så kan de samarbejdende fanger atter få mere frie forhold og genvinde nogle af de rettigheder, de har mistet«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvorfor har Claes Bang brug for at se ud, som om han har styr på alting? Det fortæller han om i den nye podcast ’Under tøjet'. For måske er vi allermest blottede, når vi tager tøj på?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her