Politiken kårer hver dag, hvem der har haft en god dag og en dårlig dag.

En god dag for Søndervig og en dårlig dag for en uheldig drive-in-gæst

Lyt til artiklen

En god dag for

Søndervig. Ikke alene blev det mandag klart, at et nyt Lalandia i byen bliver bygget i new nordic-stil inspireret af klitterne i den rå vestjyske natur, og at byen dermed slipper for at få endnu en tropisk palmeudgave af Costa Kalundborg som Lalandias badelande i Rødby og Billund. De gode borgere i Søndervig kan også glæde sig over, at deres byfest på Badevej allerede er udsolgt, knap tre måneder før den løber af stablen, skriver Dagbladet Ringkøbing Skjern. Festen finder sted på en parkeringsplads, men arrangøren overvejer at udvide. Om ikke andet bliver det nok nødvendigt, når Lalandia om føje år lægger sommergæster fra 483 feriehuse og et badehotel oven i befolkningstallet. Badegæster, som vælger vestkystens charme til hos Lalandia, vil garanteret gerne til lokal byfest.

En dårlig dag for

En uheldig drive-in-gæst. Ganske vist reklamerer Burger King vidt og bredt for deres ’flame-grilled’ bøffer, men for Ron Daniel i det centrale Arkansas i USA blev besøget på den lokale drive-thru lige lovlig hedt. 78-årige Ron Daniel havde lige hentet en gastank, som stod på ladet af hans pickup. Han gjorde holdt for at bestille et par burgere, men hørte en hvislende lyd bagfra. Da han gik hen for at lukke for den lækkende gas, gik der ild i tanken. Ron Daniel fjernede sig et par meter for at stå der og vente på hjælp. Men det er forbundet med en vis usikkerhed at vente tæt på en brændende gastank. Den røg i luften med et drøn, der var en actionfilm værdigt. Ron Daniel slap heldigvis med førstegradsforbrændinger. Men bilen ... den bliver aldrig bil igen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her